Podatkowy populizm
Podatkowy populizm
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
MAREK DĄBROWSKI
Wstępna i na razie jeszcze nieoficjalna propozycja Ministerstwa Finansów przeprowadzenia zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oznacza zaostrzenie progresji podatkowej i dalsze skomplikowanie przepisów w tej dziedzinie.
Jeśli ta propozycja zostanie przyjęta, będzie to działanie zniechęcające do większej aktywności gospodarczej i zawodowej, do zwiększania wydajności pracy i podnoszenia kwalifikacji, do oszczędzania, inwestowania i tworzenia nowych miejsc pracy, szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. To wszystko powoduje, że jej wprowadzenie zmniejszyłoby szansę na przyspieszenie wzrostu gospodarczego i zmniejszenie bezrobocia.
Fałszywy kierunek
Podnoszenie podatków jest niekiedy niezbędne, aby zrównoważyć budżet państwa (zmniejszyć deficyt budżetowy). Jest to jednak zawsze rozwiązanie z gatunku mniejszego zła, gdyż lepiej, dla wzrostu gospodarczego i elastyczności rynku pracy, obniżać wydatki budżetowe, w pierwszej zaś kolejności transfery socjalne. Dotyczy to szczególnie Polski, charakteryzującej się wysokim poziomem redystrybucji budżetowej (przez system finansów publicznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta