Kiedy i jak zapłacić
Kiedy i jak zapłacić
RYS. JACEK FRANKOWSKI
GRUPY PODATKOWE
I grupa: małżonek; dzieci, wnuki, prawnuki (tzw. zstępni); rodzice, dziadkowie, pradziadkowie (wstępni); pasierb; zięć, synowa; rodzeństwo; ojczym, macocha; teściowie.
II grupa: zstępni rodzeństwa (siostrzeńcy, siostrzenice, bratankowie, bratanice); rodzeństwo rodziców (ciotki, wujowie, stryjowie); zstępni (dzieci, wnuki) i małżonkowie pasierbów; małżonkowie rodzeństwa (szwagrowie, szwagierki) i rodzeństwo małżonków; małżonkowie rodzeństwa małżonków; małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki).
III grupa: inni nabywcy. Za rodziców uważa się także rodziców adopcyjnych, a za zstępnych także dzieci adoptowane oraz ich dzieci, wnuki, prawnuki.
IZABELA LEWANDOWSKA
Powinność zapłacenia podatku przez spadkobiercę powstaje zasadniczo z chwilą przejęcia spadku, w praktyce przyjmuje się jednak, że dopiero gdy uprawomocni się postanowienie sądu stwierdzającego jego nabycie. Wcześniej bowiem nie ma pewności, kto należy do kręgu spadkobierców.
Zeznanie trzeba złożyć w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia, ale tylko wówczas, gdy należy się podatek spadkowy, tj. gdy wartość spadku (darowizny) przekracza tzw. kwoty wolne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta