Przykre skutki braku druków
Sądowa wykładnia
Przykre skutki braku druków
Tomasz W. , z powodu braku druków VAT-6, nie dopełnił formalności złożenia w urzędzie skarbowym oświadczenia o wyborze zwolnienia z VAT i stał się "przymusowym" VAT-owcem, z przykrymi dla siebie konsekwencjami. Nie pomogły odwołania ani skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd jednak sformułował tezę, która może nieść dla nie dość skrupulatnych VAT-owców także treści pozytywne. Stwierdził bowiem, iż organ podatkowy może stosować sankcję przewidzianą w art. 27 ust. 5 pkt 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym tylko w razie braku ewidencji umożliwiającej określenie przedmiotu i podstawy opodatkowania. Samo naruszenie obowiązków z art. 27 ust. 4 tej ustawy nie daje podstaw do zastosowania tej sankcji.
Według art. 27 ust. 4 ustawy podatnicy, z wyjątkiem wykonujących wyłącznie pewne czynności zwolnione od VAT (wskazane w art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. ) oraz zwolnionych od tej daniny na podstawie art. 14 ust. 1, 5 i 6 (a początkowo również ust. 2) , mają obowiązek prowadzić ewidencję zawierającą kwoty podatku naliczonego, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny oraz kwoty podatku podlegające wpłacie do urzędu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta