Ukochany prezydent Alijew
Ukochany prezydent Alijew
"Ukochany narodzie Azerbejdżanu" -- z taką inwokacją prezydent Gejdar Alijew zwrócił się do wielotysięcznego tłumu, który w nocy z 4 na 5 października (próba obalenia prezydenta) przybył pod jego pałac, by wyrazić mu swoje poparcie.
Gejdar Alijew, który stoi na czele państwa od przewrotu w czerwcu l 993 r. , jest pierwszym prezydentem Azerbejdżanu, który pomimo klęsk na froncie (jedna piąta terytorium Azerbejdżanu znalazła się w rękach Ormian) utrzymał się na fotelu prezydenta.
Zalety prezydenta
Toteż wielu zwolenników Alijewa wynosi pod niebiosa jego mądrość i umiejętność przewidywania. Istotnie, zaprawiony w politycznym lawirowaniu za czasów radzieckich, gdy przez wiele lat pełnił funkcję pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Azerbejdżanu , a później -- za Gorbaczowa -- prezydenta maleńkiej autonomicznej republiki Nachiczewań (azerskiej enklawy w Armenii) , 72-letni Alijew okazał się znacznie mniej naiwny niż jego poprzednicy.
Kiedy premier Suret Husejnow (latem l 993 r. obalił on prezydenta Abulfaza Elczibeja) usiłował w październiku l 994 r. obalić Alijewa, ten -- nie czekając na dalszy rozwój sytuacji -- przeszedł natychmiast do kontrataku.
Wtedy właśnie odwołał się "do ukochanego narodu", który -- jak trafnie przewidział...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta