Sztuka zadziwienia
Szukającym sensu
Sztuka zadziwienia
"Zabierz mnie, Panie, bo widziałem już w życiu wiele wspaniałych rzeczy. ..
Nie prosiłem Cię nigdy o sukces.
Prosiłem o dar zadziwienia
i dałeś mi go".
Abraham J. Heschel
Filozofia grecka, która wywarła tak wielki wpływ na kulturę europejską, zrodziła się z umiejętności zadziwienia światem i refleksji nad jego własnościami ignorowanymi zazwyczaj przez zwykłych zjadaczy chleba. Nasz zracjonalizowany styl przeżywania zadziwień wywarł decydujący wpływ na postać naszej kultury. Charakterystyczną oznaką naszego poziomu kulturowego pozostaje również umiejętność poetyckiego dostrzegania piękna i sacrum ukrytych zarówno w świecie przyrody, jak i w przestrzeni naszych codziennych działań.
Brak wrażliwości na estetyczny wymiar świata stanowi niepokojące zubożenie egzystencji godnej człowieka przez usunięcie z jego dziedziny zainteresowań tych typów doświadczenia, które wyrażać mogą najgłębsze z naszych przeżyć. Różnice dwóch odmiennych stylów życia można zilustrować porównując np. styl taterników zafascynowanych urokiem gór ze stylem miłośników plotki kawiarnianej, którzy dziwią się, iż ktoś bez obiektywnej konieczności chce moknąć w deszczu na Kasprowym. Nasza reakcja na majestatyczną dostojność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta