Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do czego namawiam polityków

07 stycznia 1995 | Plus Minus | JB

Liberałowie zachodni o kryzysie władzy

Do czego namawiam polityków

Fritz Fliszar

1. Jak polityk może spełnić oczekiwania obywateli

Tytuł widniejący powyżej zdaje się sugerować, że istnieją dwie strony -- oni i my, politycy i społeczeństwo. Ale też, ilu polityków naprawdę orientuje się, czego od nich oczekują wyborcy? A ilu obywateli widzi w politykach "jednego z nas"? Jak wielka przepaść tu powstała, dobrze obrazuje opowiedziany mi przez kolegę incydent, który niedawno wydarzył się w eleganckim hotelu w Strasburgu. Otóż pewna zwiedzająca miasto emerytowana niemiecka nauczycielka głośno utyskiwała, iż w hotelu, w którym się zatrzymała, mieszkają niemieccy członkowie Parlamentu Europejskiego. "Toż to wyrzucanie pieniędzy podatników! " -- wykrzykiwała, zapominając, iż swojej państwowej emeryturze zawdzięcza to, że stać ją na ten sam hotel. O co chodzi? Dlaczego nie akceptuje ona faktu, iż jej rodak, europejski deputowany, uprawniony jest do tego samego, co ona sama? Cóż takiego uczynili jej politycy, ażeby sobie na to zasłużyć?

W ciągu ostatnich tygodni wiele słyszymy na temat kryzysu zaufania wobec polityków demokratycznych w całej Europie. Wiele też było propozycji na temat rozwiązania tego problemu. Ale pozwolę sobie na jedną uwagę. Obywatele mają pełne prawo przyglądać się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 369

Spis treści
Zamów abonament