Nauka na sprzedaż
Nauka na sprzedaż
Rozmowa z prof. Maciejem W. Grabskim prezesem Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej
Trzy lata działa Fundacja. Czy już stoi na mocnych nogach?
W tym okresie Fundacja stała się stopniowo niezależną, pozarządową instytucją publiczną. Na podstawie nabytych doświadczeń opracowaliśmy wieloletnie założenia programowe, dopracowaliśmy się zasad działania i procedur. Do tej pory przekazaliśmy na rzecz nauki ok. 40 mln dolarów. Pozytywne skutki tego są widoczne. Jednak najważniejsze jest to, że środowisko naukowe zaakceptowało potrzebę takiej instytucji.
Czy komercjalizacja osiągnięć badań naukowych sprzyja rozwojowi nauki?
Początkowo Fundacja brała udział w procesie komercjalizacji poprzez bezpośrednie inwestowanie, podejmowanie wspólnych przedsięwzięć oraz udzielanie podmiotom gospodarczym nisko oprocentowanych pożyczek na tzw. pierwsze wdrożenie wyników badań naukowych. To się jednak nie sprawdziło. Przeprowadzona ostatnio analiza, do której materiału dostarczyły m. in. wyniki kontroli NIK, dokonanej w jednostkach korzystających ze środków Fundacji, wykazała, że efekty w stosunku do nakładów były znikome. Biorąc dodatkowo pod uwagę wielkość ryzyka związanego z tymi kapitałowymi formami, Fundacja postanowiła z nich zrezygnować. Uznaliśmy, że potrzebujemy pośrednika między nami a laboratoriami. Przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta