Żydowskie dzieci odchodzą
Świadek zagłady
Żydowskie dzieci odchodzą
Elżbieta Sawicka
Grigorija Kanowicza czytelnicy znali dotychczas jako autora dwóch przetłumaczonych na polski powieści: "Świece na wietrze" (PIW 1983 i 1987) oraz "Łzy i modlitwy głupców" (Książka i Wiedza, 1989) . Teraz dochodzi do tego trzecia: "Koziołek za dwa grosze" wydany nakładem Fundacji "Pogranicze" w Sejnach.
Kanowicz jest Żydem litewskim piszącym po rosyjsku. Urodził się w 1929 roku w Janowie, małym miasteczku niedaleko Kowna. Większą część życia spędził w Wilnie, tu w 1953 ukończył studia filologiczne na Uniwersytecie Wileńskim, tu przez dziesięć lat pracował w Litewskiej Wytwórni Filmowej i pisał -- wiersze, dramaty, scenariusze filmowe, ale przede wszystkim prozę. We wrześniu 1993 opuścił Litwę i wyemigrował do Izraela.
Współczesność w starym kostiumie
W maju 1991 spotkaliśmy się w Wilnie i zapytałam wtedy Kanowicza, czy wciąż pisze o małych, biednych, trochę Chagallowskich miasteczkach na Litwie, czy też może zainteresował się współczesnością. Trochę go chyba to pytanie dotknęło.
-- Cóż mam odpowiedzieć? Że stale piszę o przeszłości i że moje książki pachną naftaliną? Może to zabrzmi dziwnie, ale moje książki o przeszłości nie są o przeszłości! W rzeczywistości mówią o problemach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta