Donieś i negocjuj
Czynny żal i dobrowolne poddanie się odpowiedzialności
Donieś i negocjuj
Jeśli przedsiębiorca zapomniał o jakimś obowiązku wobec władz finansowych albo nie poznał dokładnie zmienionych przepisów i nie wiedział, że wobec fiskusa jest w zwłoce, powinien natychmiast, gdy tylko uświadomi to sobie, skorzystać z czynnego żalu albo dobrowolnie poddać się odpowiedzialności. W spółkach kapitałowych dotyczy to m.in. członków zarządu.
Do stosowania rzadko wykorzystywanych instytucji, pozwalających uniknąć niektórych przykrych konsekwencji odpowiedzialności karnej skarbowej - do okazywania czynnego żalu i dobrowolnego poddawania się odpowiedzialności - namawiał podczas niedawnej konferencji o odpowiedzialności karnej i karnej skarbowej Piotr Augustyniak, ekspert kancelarii White & Case. Patronat medialny nad konferencją, zorganizowaną przez Fundację Rozwoju Rachunkowości w Polsce, objęła "Rzeczpospolita".
Czynny żal - mówiąc najprościej - można i warto stosować, kiedy nie ma jeszcze mowy o postępowaniu w określonej sprawie, ponieważ organ skarbowy nic do tej pory nie wie o wykroczeniu lub przestępstwie ani o sprawcach. Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności ma natomiast sens i jest możliwe dopiero na dalszym etapie, kiedy jest już wszczęte postępowanie i sprawca stał się podejrzanym w sprawie.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta