Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez podziału na naszych i obcych

31 października 2002 | Moje Podróże | KK
źródło: Nieznane

Beskidzkie cmentarze Pamięć o ofiarach I wojny światowej. Do każdej z walczących armii byli wcielani Polacy.

Bez podziału na naszych i obcych

Najbardziej znanym cmentarzem beskidzkim jest ten na Przełęczy Małastowskiej. Pochowanych jest tu 174 żołnierzy austriackich.

KRZYSZTOF KOBUS

TEKST I ZDJĘCIE

Podczas wędrówki po Beskidzie Niskim nie można ominąć cmentarzy z I wojny światowej. Od wielu lat wrosły w miejscowy pejzaż jak tutejsze cerkwie i stare buki. Cmentarze te są szczególne. Spełniają funkcje ostatniej kwatery dla tysięcy żołnierzy, ale są też zabytkami, które przetrwały pomimo upływu lat, kolejnej wojny światowej oraz zapomnienia.

Na Podkarpaciu powstało ponad 350 cmentarzy, z czego w samym Beskidzie Niskim ok. 60. Dlaczego tak wiele? Monarchia austro-węgierska po rosyjskich sukcesach w końcu roku 1914 była w krytycznej sytuacji. Armie cofnęły się aż na łuk Karpat i dopiero tu udało się powstrzymać Rosjan, którzy na zimę i wiosnę 1915 roku powzięli plan kolejnych działań w celu przełamania obrony i pokonania gór. Żadna z obu armii wycieńczonych zimą i brakami w zaopatrzeniu nie była w stanie przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Front...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2763

Spis treści
Zamów abonament