Stoen dzieli posłów
- Prywatne firmy są lepsze niż publiczne
- Z mównicy sejmowej
- Transakcja sprzedaży Stoenu
- Komisja by się jednak przydała Stoen dzieli posłów
Minister Wiesław Kaczmarek
(c) PIOTR KOWALCZYK
Wczoraj w Sejmie odbyła się burzliwa debata w sprawie prywatyzacji Stoenu. Zdaniem opozycji, rząd sprzedał spółkę za tanio i złamał konstytucję. Zdaniem rządu, uzyskano bardzo dobrą cenę, a regulacja na rynku energetyki uniemożliwia podwyżki cen energii po zmianie właściciela. Mimo krytyki całej opozycji, rząd nie zamierza wycofać się z podpisanej umowy.
Stoen został sprzedany po cenie zaniżonej o co najmniej 656 mln zł, bowiem wartość 85 proc. akcji spółki sprzedanej firmie RWE wynosi ok. 2,2 mld zł - w ten sposób Andrzej Lepper, lider Samoobrony, rozpoczął w Sejmie debatę w sprawie prywatyzacji tej spółki. Wniosek o poszerzenie obrad Izby o punkty dotyczące prywatyzacji Stoenu złożył w poniedziałek rano klub LPR.
Andrzej Lepper dodał, że sposób przeprowadzenia prywatyzacji Stoenu to zajęcie dla prokuratora generalnego i Trybunału Stanu. Jego zdaniem, poprzez zakup akcji warszawskiego dystrybutora energii, niemieckie firmy uzyskały rynek zbytu dla swoich kabli, transformatorów, urządzeń
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta