Sporny moment wniesienia aportu
Spółka kapitałowa w organizacji
Sporny moment wniesienia aportu
Kwestia podatkowych skutków wniesienia aportu do spółki kapitałowej budzi liczne kontrowersje ( pisaliśmy o tym już w DF z 22 sierpnia br. - "Korzyść dla spółki, przychód dla udziałowca"), zwłaszcza że w związku z ostatnimi zmianami przepisów normujących to zagadnienie nie wykształciła się jeszcze praktyka, która byłaby powszechnie akceptowana zarówno przez organy podatkowe, jak i podatników.
Problemy powstają przede wszystkim w przypadku nowo tworzonych spółek, czyli spółek z o.o. i spółek akcyjnych w organizacji. Wydawało się, że wejście w życie od 1 stycznia 2001 r. kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), a także związanych z tym zmian w innych przepisach ( ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawie o rachunkowości ) zamknie ostatecznie kwestię charakteru prawnego spółek kapitałowych w organizacji, co jednak nie nastąpiło. Warto więc poświęcić trochę uwagi tej instytucji.
Nie ulega wątpliwości, że spółka kapitałowa w organizacji już od momentu jej utworzenia nabywa podmiotowość prawną. Może więc funkcjonować w obrocie gospodarczym jako pełnoprawny podmiot, a przede wszystkim nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. W przypadku wniesienia aportów do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta