Świadectwo obecności
Świadectwo obecności
Cmentarz Orląt Lwowskich
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Cmentarz na Rossie
FOT. PIOTR PAWŁOWSKI
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Polskie cmentarze na dawnych Kresach Wschodnich są świadectwem naszej wielowiekowej obecności na tamtych ziemiach. Niestety, pozostawione same sobie, nie oprą się niszczącemu wpływowi czasu oraz działaniom ludzi.
Zachowanie, a przynajmniej opisanie polskich grobów na Kresach, to sprawa istotna dla naszej pamięci zbiorowej. Pamięci o walczących na ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej uczestnikach powstań 1794, 1831 i 1863 roku, legionistach I i II Brygady, żołnierzach Wojska Polskiego z lat 1919-1920 i 1939 roku oraz Armii Krajowej, mieszkańcach Kresów pomordowanych w czasie ostatniej wojny. Na dawnych Kresach są groby między innymi Elizy Orzeszkowej, Emilii Plater, Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Aleksandra Fredry, Artura Grottgera, Joachima Lelewela, Władysława Syrokomli. Na kresowych cmentarzach są wreszcie groby przodków milionów Polaków, których pradziadkowie, dziadkowie i ojcowie byli zmuszeni opuścić swe domy w wyniku ostatniej wojny.
Bywa, niestety, że opieka nad polskimi cmentarzami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta