Sen o rzeczywistości
Rys. Wiesław Rosocha
Janusz Drzewucki
W mig orientujemy się, że Kanał to komunizm, Poczwara - Związek Radziecki, Ziarnista - telewizja, Perła - Praga, Bohemia - Czechy. Ale kim są Piwniczarze i Okniarze? Ludzie Wieży i Ludzie Zamku? Ludzie Siekiery, Boju, Tępego Noża i Wiary?
Nie ulega wątpliwości, że wielowątkowej i wieloznacznej powieści J?chyma Topola "Siostra" nie da się zakląć w żadnej, nawet najbłyskotliwszej, formule krytycznoliterackiej. Owszem, jak kto się uprze, udowodni, że powieść czeskiego pisarza to utwór postmodernistyczny, idealny wręcz przykład tzw. literatury wyczerpania.
W tekście aż roi się od cytatów, aluzji i odwołań do innych tekstów. Oprócz przytoczeń z Biblii, "Fausta" Goethego czy z poezji Czesława Miłosza, mamy tu nawiązania do "Śmierci na kredyt" Louisa-Ferdinanda C?line'a i wielu utworów mocno osadzonych w tradycji literatury czeskiej.
Tygiel alchemika
Co więcej, w "Siostrze" bez większego wysiłku odnajdziemy zarówno składniki powieści przygodowej i miłosnej, kryminalnej i politycznej, psychologicznej i społecznej, sowizdrzalskiej i szpiegowskiej, jak i realistycznej i onirycznej, a nawet literackiej utopii i antyutopii, nie mówiąc już o elementach opowieści fantasy i prozy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta