Trzy scenariusze
Trzy scenariusze
Zanim poznamy ostateczne wyniki negocjacji z Unią Europejską, warto przyjrzeć się kilku możliwym scenariuszom finansowo-budżetowych skutków przystąpienia Polski do tego ugrupowania. Różnice między tymi scenariuszami wiążą się głównie z założeniem różnego stopnia przygotowania administracji rządowej, samorządów i firm do wykorzystania zasilania z UE. Jeśli stopień tego przygotowania będzie słaby, może się sprawdzić scenariusz pesymistyczny.
Niezbędne jest tu jednak jedno zastrzeżenie: oczekiwane skutki finansowe i inne efekty gospodarcze nie wypełniają rachunku kosztów i korzyści z przystąpienia Polski do Unii. Wielkimi pożytkami będą mniej wymierne sprawy: bardziej stabilne i dogodniejsze warunkach gospodarowania dla firm, lepsza jakość i stabilizacja prawa w ogóle, a także wiele "nienamacalnych" korzyści pozaekonomicznych, jak większa możliwość kształtowania przyszłości Europy. Istnienie korzyści pozaekonomicznych nie jest jednak sprzeczne z tym, iż w naszym interesie jest zrobić wszystko, by wynik negocjacji finansowych był jak najlepszy. Nawet jeśli w Unii usłyszymy zgrzytanie zębami, że Polacy są nienasyceni.
Więcej "nowych",...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta