Czy naprawdę za darmo; Będzie korzystniej i prościej
- Opodatkowanie wolnego oprogramowania - Czy naprawdę za darmo
- Amortyzacja w 2003 roku - Będzie korzystniej i prościej
Opodatkowanie wolnego oprogramowania
Czy naprawdę za darmo
- WOLNE OPROGRAMOWANIE
W DOBREJ FIRMIE z 10 grudnia pisaliśmy o prawnych konsekwencjach korzystania z bezpłatnego oprogramowania. Dziś - zgodnie z zapowiedzią - o podatkowych skutkach sięgania po nieodpłatne programy.
Wraz z rosnącą popularnością tzw. wolnego oprogramowania (free software - należy pamiętać, że nie jest to kategoria tożsama z freeware, które jest oprogramowaniem darmowym, ale z kodem zamkniętym) polski fiskus zaczął coraz uważniej przyglądać się podatkowej stronie jego użytkowania. Efektem są liczne wypadki szacowania wartości tego oprogramowania, porównywalne z wartością oprogramowania komercyjnego, i zwiększenie przez to przychodu podatnika, a tym samym podstawy opodatkowania (dochodu).
W sporach z podatnikami niektórzy urzędnicy wypracowali już nawet pewną stałą linię argumentacji. Twierdzą, że nawet darmowe programy używane w działalności gospodarczej stanowią nieodpłatne świadczenie, ponieważ - zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - przychodem jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta