Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Precedensowy wyrok

31 grudnia 2002 | Prawo | TT
źródło: Nieznane

Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich o równym traktowaniu polskich pracowników

Precedensowy wyrok

RYS. JACEK FRANKOWSKI

TOMASZ TADEUSZ KONCEWICZ

Niekiedy prawo nie czeka na polityków negocjujących warunki naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Zaczyna iść własną drogą, powodując, że obywatele polscy już teraz mogą z przepisów układu europejskiego wywodzić konkretne uprawnienia i żądać ich ochrony.

Do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) trafiały już sprawy o swojsko brzmiących nazwiskach, ale zawsze ich przedmiotem była interpretacja prawa wspólnotowego wobec osób, które w jakiś sposób mogły powoływać się na jego regulację, np. gdy polski obywatel wskutek małżeństwa stawał się członkiem rodziny obywatela jednego z państw członkowskich.

W tej sprawie jest inaczej. Obywatelka polska w postępowaniu przed niemieckim sądem krajowym skorzystała bowiem bezpośrednio z przepisów układu europejskiego (układ). Jej uprawnienie do powołania się na układ wynikało wprost z faktu posiadania obywatelstwa polskiego i statusu pracownika.

Układ obowiązuje już od 1 lutego 1994 r., jednak dopiero w ostatnich dwóch latach poznaliśmy jego prawdziwe znaczenie dla regulacji sytuacji obywateli polskich przebywających na terenie Unii. Najpierw była to głośna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2811

Spis treści
Zamów abonament