Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe kolana i do przodu

31 grudnia 2002 | Publicystyka, Opinie | TW
źródło: Nieznane

W USA żyje już 60 tysięcy stulatków. Wydłużeniu życia towarzyszą jednak rozterki: czy warto się ścigać z czasem i starością?

Nowe kolana i do przodu

Emeryci z Royal Palm Retirement Centre w Port Charlotte (Floryda) pozują do zdjęcia, które ukazało się w wydanym przez nich kalendarzu na 1998 rok

(C) AP

TADEUSZ WÓJCIAK

Z BUFFALO

W społeczeństwie wyznającym kult wiecznej młodości człowieka dożywającego stu lat traktuje się jak skrzyżowanie długodystansowca z mumią. Stulatek jest rekordzistą, lecz także zapowiedzią zbyt długiego zmagania się z życiem. Wystarczy popatrzeć na fotografie rekordzistów. Czy chcemy zostać jednym (jedną) z nich?

Obawy przed długowiecznością

Nie wszyscy chcą bić rekordy długowieczności. Gdy niedawno ankieterzy American Association of Retired Persons, głównej organizacji amerykańskich emerytów, zadali ludziom około siedemdziesiątki pytania o marzenia związane z długowiecznością, wyniki okazały się zaskakujące. Dwie trzecie zapytywanych nie chce obchodzić swoich setnych urodzin. Przeciętny Amerykanin chciałby dożyć nieco ponad dziewięćdziesiątkę.

Ankietowani są szczerzy: od wyścigu do magicznych stu lat odstrasza ich perspektywa coraz bardziej skomplikowanych i bolesnych - zarówno w sensie psychicznym, jak i fizycznym -...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2811

Spis treści
Zamów abonament