Vademecum Rzeczpospolitej - PODATKI 2003: To, co najważniejsze; To jednak mała rewolucja; Widać doraźną interwencję; Pytania i odpowiedzi
To jednak mała rewolucja
Prof. Leonard Etel z Wydziału Prawa Uniwersytetu Białostockiego
FOT. ADAM KARDASZ
W dwu najważniejszych podatkach pobieranych przez gminy - od nieruchomości oraz rolnym - doszło do małej rewolucji. Praktyczne skutki niektórych zmian będą bardzo doniosłe. Oto przykład. Właściciel działki 1000 m, na której znajduje się dom mieszkalny i np. drewutnia czy blaszany garaż, płacił od tych obiektów podatek wyższy niż od domu. Maksymalna stawka podatku od nieruchomości wynosiła w 2002 r. dla budynków mieszkalnych 0,49 zł od mkw., a od pozostałych budynków, do których należą tego rodzaju obiekty - 5,62 zł. W 2003 r. ze względu na zmianę definicji budynku obiekty te w ogóle nie będą objęte tym podatkiem. Właściciel powinien tylko pamiętać o korekcie informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych złożonej w gminie, a będącej podstawą do naliczania podatku. Inaczej będzie, gdy tego rodzaju obiekty są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli w świetle nowej definicji staną się budowlami, obciąży je podatek od budowli. Ze względu na niewielką wartość takich obiektów okaże się on dużo niższy od płaconego od nich dotychczas jako od budynków związanych z działalnością gospodarczą.
Doniosłe praktyczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta