Scenariusz umiarkowanie optymistyczny
Scenariusz umiarkowanie optymistyczny
MIROSŁAW GRONICKI
Kończy się 2002 rok i zwykle jest to czas na podsumowanie oraz ocenienie najważniejszych wydarzeń w polskiej gospodarce, a także czas formułowania i przedstawiania prognoz na rok 2003.
Najogólniej ujmując rok 2002 był dla polskiej gospodarki nieznacznie lepszy niż rok poprzedni, a jego końcówka - zdecydowanie lepsza od początku. Po stronie minusów można zapisać dalszy wzrost bezrobocia, słaby wzrost gospodarczy, spadek popytu na pieniądz oraz brak większych postępów w reformowaniu finansów publicznych. Po stronie plusów - znaczącą poprawę fundamentów makroekonomicznych, czyli spadek presji inflacyjnej oraz zmniejszenie deficytu na rachunku bieżącym w bilansie płatniczym.
Począwszy od pierwszego kwartału polska gospodarka stopniowo przyspieszała, głównie w wyniku stopniowej odbudowy popytu krajowego, w tym przede wszystkim dzięki wyjątkowo wysokiej dynamice popytu konsumpcyjnego oraz ekspansji eksportowej polskich firm. Zarówno dawne, jak i nowe szacunki produktu krajowego brutto, skorygowane po wprowadzonych przez GUS zmianach w metodologii (zgodnie z wymogami Eurostatu), wskazują, że w polskiej gospodarce nie występuje "techniczna" recesja. Dla przypomnienia: zgodnie z powszechnie obowiązującą definicją, gospodarka jest w recesji, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta