Nieład zamienić w ład
Nieład zamienić w ład
PIOTR TAMOWICZ, MACIEJ DZIERŻANOWSKI
Dwa kodeksy dobrych praktyk, niezależni członkowie rady nadzorczej dwóch firmach i kodeks etyki w kolejnych dwóch to nadal zbyt mało, aby zmienić obraz nadzoru korporacyjnego w polskich spółkach. Ale skuteczność tego nadzoru jest jednym z warunków trwałego rozwoju.
Lista zapóźnień i słabości systemowych jest wciąż zbyt długa, aby można było liczyć na szybkie dojście do europejskiej czołówki: nieprecyzyjne prawo i jeszcze gorsza jego egzekucja, ociężały sektor emerytalny, pełzająca prywatyzacja, środowiskowy konformizm i niechęć do otwartej dyskusji. Tymczasem efektywny system nadzoru korporacyjnego (corporate governance) jest jednym z warunków trwałego i zrównoważonego rozwoju. W szczególności warunkuje dostęp do zewnętrznego finansowania i możliwości rozwoju bardziej złożonych struktur gospodarczych.
Enron i Stocznia Szczecińska
Jednak nie liczba tych systemowych defektów jest naszą największą słabością. Gdy upadek Enronu wstrząsnął korporacyjną Ameryką, sprawa ta nie stała się wyłącznie tematem medialnym. Władze publiczne bardzo szybko dokonały diagnozy sytuacji i przedłożyły propozycje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta