Dajcie nam szansę
Dajcie nam szansę
Jan Lach, zastępca dyrektora biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych
Praca zawodowa dla osób niewidzących i niedowidzących ma nie tylko znaczenie ekonomiczne, lecz także rehabilitacyjne i społeczne. Cóż z tego, skoro nikt nie chce ich zatrudniać. W ciągu ostatnich dwunastu lat aktywność zawodowa niewidomych spadła dwukrotnie - z ponad 13 tys. pod koniec lat 80. do około 6 tys. obecnie.
Fundacja Praca dla Niewidomych utworzyła pod Płockiem pierwszy w Polsce zakład aktywności zawodowej dla niewidomych rolników. W tym gospodarstwie uczą się zbierania ziemniaków, pielenia, opieki nad zwierzętami itd., a także w "pracowni czynności dnia codziennego" - gotowania i sprzątania. Programem są objęte tylko osoby z okolic Płocka. Cztery lata temu Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) uruchomił program Komputer dla Homera. W jego ramach niewidomi mogą ubiegać się o nieoprocentowane pożyczki na specjalistyczny sprzęt i programy. Pożyczka jest udzielana na pięć lat. Według danych PFRON skorzystało z niej dotąd 5614 osób. Nową możliwością jest pilotażowy program Telepraca, prowadzony przez PFRON i urzędy pracy. Ma objąć 500 niepełnoprawnych z woj. pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubelskiego. Spółdzielnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta