System postawiony na głowie
Ulgi podatkowe dla rafinerii i CPN dyskryminują prywatnych naftowców
System postawiony na głowie
Minister przemysłu Marek Pol podczas prezentowania programu restrukturyzacji sektora naftowego, zaakceptowanego przez KERM 31. 01. br. , zapowiedział zniesienie ulg w podatku akcyzowym, z których korzystają importujące paliwo i komponenty do blendowania rafinerie oraz CPN, a których pozbawiony jest prywatny sektor naftowy. Równe warunki działalności rynkowej dla wszystkich sektorów mają zostać stworzone dopiero po powołaniu polskiej kompanii naftowej, czyli najpóźniej w czerwcu br. Do tego czasu ulgi podatkowe dla państwowych rafinerie i CPN -- zdaniem Polskiej Izby Paliw Płynnych -- mogą "wykończyć" prywatnych hurtowników. W ocenie Polskiej Izby Paliw Płynnych -- koszty poniesione przez budżet państwa w wyniku stosowania ulg paliwowych (brak wpływów podatkowych) wyniosły w 1994 r. ponad 4 bln zł.
Zyski te przejęły rafinerie południowe, CPN oraz Rafineria Gdańsk SA. Kolejni szefowie resortu finansów nie przyznali prawa do ulg podatkowych prywatnym operatorom rynku paliwowego. Z ulg nie korzysta również Petrochemia Płocka.
Ulgi podatkowe w sektorze paliwowym funkcjonowały pierwotnie (od stycznia 1992 r. ) jako poufne decyzje administracyjne. Przyjęły one formę prawa do płacenia przez importujące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta