Przerób w starych dekoracjach
Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego Morena Bartoszyce
Przerób w starych dekoracjach
Sześć lat temu po dresy i dzianiny z bartoszyckiej Moreny ustawiały się kolejki zoapatrzeniowe z całej Polski. Jedna trzecia produkcji jechała na eksport (w tym 15 proc. do ZSRR) . Zamówienia składała Arabia Saudyjska, Niemcy, Duńczycy, Holendrzy. W najlepszych czasach w przedsiębiorstwie pracowało w trzech zakładach (Bartoszyce, Lidzbark Warmiński, Kolno) 1700 osób. Za kolekcje dzianin zaprojektowane we własnej pracowni Morena zdobywała medale na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Dzisiaj we wciąż państwowej Morenie pracuje 600 osób. Zakłady w Kolnie i Lidzbarku zostały zlikwidowane. Ostatni zysk firma zanotowała w 1990 roku. Zadłużenie przedsiębiorstwa równe jest wartości jego majątku. Średnia płaca to 360 zł brutto. Ponad 70 procent produkcji pojedzie w tym roku za granicę. Będzie to tzw. przerób, czyli szycie dostarczonych wzorów z dostarczonych materiałów na zlecenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta