Opozycja i socjalizm
Z dziejów myśli niezależnej w PRL
Opozycja i socjalizm
Jan Skórzyński
Na początku lat 70. dawni "komandosi" za ważnych ideowych patronów uznali inteligenckich radykałów z przełomu wieków, przypomnianych przez Bohdana Cywińskiego w "Rodowodach niepokornych". Niepokorni tworzyli atrakcyjny dla pokolenia 68 wzorzec: łączyli zaangażowanie społeczne z politycznym sprzeciwem wobec zaborczej władzy, wyznawali zasady etyki laickiej, formułowanej poza, a niekiedy przeciw Kościołowi. Z późniejszej perspektywy ważniejsze jednak okazały się te tropy z książki Cywińskiego, które prowadziły laickich radykałów w stronę wartości chrześcijaństwa i kręgu katolickich intelektualistów.
Rodowód dialogu
Było to spotkanie dwóch światów odrębnych, lecz nie wrogich; osobnych, ale ideowo pod pewnymi względami zbliżonych. Do wartości socjalizmu otwarcie nawiązywała formacja warszawskiej "Więzi". Ludzie skupieni wokół miesięcznika aprobowali rozwiązania socjalistyczne w sferze społeczno-gospodarczej, dystansowali się natomiast od marksistowskiego zaplecza filozoficznego systemu. Wojciech Wieczorek, zastępca redaktora naczelnego, a potem następca Tadeusza Mazowieckiego, nazwał polityczną linię pisma "krytyczną akceptacją socjalizmu"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta