Gotówka zamiast duszy
Czeska inteligencja jest rozczarowana
Gotówka zamiast duszy
Barbara Sierszuła z Pragi
-- Czy po to walczyłem z komunistycznym reżimem, aby dzisiaj, pięć lat po rewolucji, znowu się bać? A może po to, żeby zostać bogatym? Nie! -- odpowiada sam sobie Vlastimil Venclik -- czeski dramaturg, reżyser i publicysta. W 1969 roku wyrzucony z uczelni, pracownik służby zdrowia w latach 70. , polistopadowy twórca telewizyjny i filmowy. Ojciec zamordowanego 19-letniego Filipa.
Motyw z Agnieszką
Nasza rozmowa rozpoczęła się latem 1994. Na towarzyskim spotkaniu z Agnieszką Holland, po praskiej premierze filmu "Anna", nakręconego według jej scenariusza. Znałam dobrze twarz Venclika z telewizji. Tragiczna śmierć jego syna we wrześniu 1993, a potem film dokumentalny o Filipie sprawiały, że reżyser dopiero teraz (o ironio! ) stał się postacią powszechnie znaną. Jako ojciec robił wszystko, aby winny za śmierć jego syna nie uszedł sprawiedliwości. Na telewizyjnym ekranie Venclik nie pokazywał zbolałej twarzy, ale swą pracę dokumentalisty -- ku przestrodze innym.
-- Po raz pierwszy -- powie trzy miesiące później do mego mikrofonu -- dostałem po krzyżu w 1969. Byłem na trzecim roku reżyserii w praskiej szkole filmowej (FAMU -- Filmowa Akademia Muzickych Ument) . Dzięki nakręconej w ramach obowiązkowych ćwiczeń etiudze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta