Zagrożona inwestycja
Lotnisko w Balicach
Zagrożona inwestycja
Krakowskie lotnisko w Balicach ma w przyszłości stać się jednym z trzech polskich portów międzynarodowych -- obok Warszawy i Gdańska. Taką rolę wyznacza Balicom plan rozwoju lotnictwa cywilnego do 2005 roku, opracowany na zlecenie rządu polskiego i amerykańskiego, rządowego Programu Handlu i Rozwoju przez firmę EER System Corporation. Cztery inne porty: w Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu mają mieć charakter regionalny.
Balice od pewnego czasu przygotowują się do tej roli. Kosztem 200 mld zł powstał niedawno nowoczesny terminal międzynarodowy, a w przyszłym roku otwarta zostanie druga część tej inwestycji -- port krajowy. Dzięki temu Balice będą przyjmować bezkolizyjnie i w dobrych warunkach 500 tys. pasażerów rocznie. Ostatnio coraz więcej samolotów ląduje i startuje w Balicach. Regularne połączenia uruchomiły jesienią Austrian Airlines oraz niemiecka prywatna kompania Eurowings, latająca z Krakowa do Hanoweru z miądzylądowanie w Dreznie, skąd można wygodnie dostać się do innych europejskich portów lotniczych.
Rośnie też liczba pasażarów korzystających z lotniska w Balicach: w 1991 roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta