Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O wójcie z Wierzchosławic w archiwum Stalina

04 lutego 1995 | Plus Minus | WL

O wójcie z Wierzchosławic w archiwum Stalina

W czasie okupacji Witos po zwolnieniu z gestapowskiego więzienia, schorowany i śledzony przez władze niemieckie zachowywał się bardzo ostrożnie. Stopniowo jednak, w miarę jak sprawa polska stawała się coraz bardziej aktualna na arenie międzynarodowej, aktywizował się. Choć czynił to bardzo ostrożnie i to zarówno ze względu na bezpieczeństwo osobiste, jak i z uwagi na swoje dalekosiężne plany polityczne. Tak więc, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, brał ograniczony udział w życiu politycznym kraju.

W grudniu 1944 r. zdecydował się na wzięcie udziału w Piotrkowie Trybunalskim w naradzie czołowych działaczy SL przebywających w kraju. Rozpatrywano bowiem m. in. projekt wysłania go samolotem do Londynu. Witos wyraził na to zgodę pod warunkiem, że lot odbędzie się w towarzystwie lekarza oraz rodziny. Z planu nic nie wyszło i Witos był z tego bardzo niezadowolony.

Wiedział bowiem, że świat nie zapomniał o nim. Już 3 sierpnia 1944 r. Mikołajczyk w rozmowie ze Stalinem mówił m. in. o projekcie wprowadzenia w przyszłości Witosa do najwyższych władz odrodzonej Polski. Stalin, być może przypomniał sobie osobistą klęskę, jaką poniósł w roli członka Rady Rewolucyjnej Frontów Południowego i Południowo-Zachodniego w sierpniu 1920 r. , gdy premierem Rzeczypospolitej był Wincenty Witos.

Stalin w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 395

Spis treści
Zamów abonament