Bez zaskoczenia, ale i z obawami
Opinie eksporterów o spowolnieniu tempa dewaluacji złotego
Bez zaskoczenia, ale i z obawami
Po decyzji Narodowego Banku Polskiego o spowolnieniu tempa dewaluacji złotego do 1, 2 proc. miesięcznie, Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą wydało dramatyczny komunikat o zagrożeniach dla polskiego eksportu. "Grozi to załamaniem wzrostowej tendencji eksportu, a tym samym, zmniejszeniem udziału polskich towarów i usług na rynkach zagranicznych" -- czytamy w komunikacie. Zdaniem resortu, za tą tezą przemawia zmniejszający się portfel zamówień eksportowych. Postanowiliśmy więc o opinię na temat ostatnich zmian w tempie dewaluacji zapytać samych eksporterów. W wielu firmach, nawet tych, które należą do polskich potentatów eksportowych, nie przeprowadzono jeszcze stosownych obliczeń. Należy do nich m. in. Fiat Auto Poland, który znalazł się w prawdziwym zawirowaniu walutowym -- importuje za tanie liry, produkuje w drożejących złotych, a sprzedaje za drogie marki i franki. A oto wypowiedzi, które uzyskaliśmy:
ABB Dolmel: Podniesiemy wydajność
Zdaniem prezesa Dariusza Karwackiego, jedynym sposobem na droższy złoty jest podniesienie wydajności. Firma ten ruch przewidywała i ma opracowany plan, który przewiduje podwyższenie wydajności o 80 proc. w ciągu najbliższych 5 lat. Innego wyjścia --...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta