Sekret przyszłości
Siła solidarności i siła "Solidarności"
Sekret przyszłości
Bohdan Cywiński
Siłę widzieliśmy wszyscy. Przeżycie własnej kosztownej decyzji udziału we wspólnym wystąpieniu -- tym sierpniowym lub którymkolwiek wcześniejszym, ale wpisującym się w ten sam ciąg protestów przeciwko zniewoleniu -- było doświadczeniem aktywnej i odważnej mniejszości, która stawała się wtedy pierwszą -- społecznikowską jeszcze raczej niż polityczną -- elitą. Humanistycznego, moralnego i filozoficznego sensu, zawartego w tej historii -- najpierw trzydziestu pięciu lat, a potem paru zdumiewających tygodni -- otóż sensu tego nie dociekał prawie nikt.
Dziwne dzieje polskiej solidarności
O sensie solidarności pisał już wtedy -- nam i całemu światu -- Jan Paweł II. Cała jego encyklika "Laborem Exercens", ogłoszona w końcu sierpnia 1981 roku -- akurat tuż przed pierwszym zjazdem związku, poświęcona była właśnie tej idei, traktowanej jako błysk nadziei dla rozrywanego konfliktami świata. Czy ten ogromnie przecież ważny w tym momencie głos papieża dotarł do nas odpowiednio donośnie? Nie -- i był to duży błąd polskiego duszpasterstwa, które ani wtedy, ani w kilku kolejnych późniejszych wypadkach, nie potrafiło papieskiej wypowiedzi dostatecznie nagłośnić. Wysiłki ówczesnych pism, zainteresowanych szerokim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta