Polska przespała kapitalizm
"Łódź to las, to puszcza -- masz mocne pazury, to idź śmiało i bezwzględnie duś bliźnich, bo inaczej oni cię zduszą, wyssają i wyplują z siebie. " ("Ziemia obiecana" Władysław Reymont)
Polska przespała kapitalizm
-- Łódź to miasto tajemnicy i my chcemy pokazać, że warta jest odkrycia -- Marek Czekalski przyrównuje miasto, którego jest prezydentem, do kobiety. To porównanie wraca co jakiś czas. Tak jakby nie chciał rozmawiać o gustach i uważał to za niestosowne. Jakby miał już dosyć debat na ten temat, że jest brzydka, szara i zniszczona. -- Polska w XIX wieku przespała kapitalizm. On powstał tylko tu i wraz z nim stworzono to miasto -- mówi. Największą bolączką jest, według prezydenta Czekalskiego, brak kapitału krajowego i zagranicznego. Sądzi, że Łodzi -- choć to powszechna opinia -- nie grozi katastrofa. Grozi jej stagnacja i cywilizacyjne zapóźnienie: -- To miasto warte jest odkrycia. Bo duchem tego miasta jest tajemnica ludzkiej przedsiębiorczości. By ludzie chcieli tu osiadać, pracować i inwestować, samorząd musi stworzyć im najdogodniejsze warunki.
Fortuny wyrosły na kredytach
Pierwsi osadnicy, pracownicy przemysłu -- "fabrykanci", rzemieślnicy z całej Europy, przyjeżdżali po 1820 roku w okolice Łodzi. Każdy tkacz, prządek czy folusznik otrzymywał działkę ziemi o powierzchni od 1,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta