Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Taniec jako cel życia

18 lutego 1995 | Plus Minus | JM

Maurice Béjart nie przyjedzie do Krakowa. Wielka szkoda. ..

Taniec jako cel życia

Jacek Marczyński

Tylko na dwa występy i tylko do Krakowa miał przyjechać Maurice Bé-jart ze swoim zespołem. Nie przyjechał. Wielka to szkoda. Podobno sam artysta znajduje się w nie najłatwiejszym okresie swej artystycznej działalności, jego ostatnie dokonania nie spotykały się ze zbyt entuzjastycznym przyjęciem. Nikt jednak nie zaprzeczy, że Béjart to jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku, a już z pewnością jeden z największych choreografów stulecia.

To prawda, że jego prace odbierane były w sposób kontrowersyjny. Nawet jednak ci, którzy doszukiwali się w nich szalbierstwa, nie zaprzeczali, gdy mówiono, że Béjart jest indywidualnością wielką i niepowtarzalną. Należy przecież do tych twórców, którzy potrafili przekroczyć granice uprawianej przez siebie sztuki. Poświęcił całe życie dziedzinie tak elitarnej jak balet, ale zdobył sławę wśród milionów. Wystawiał swe spektakle w teatrach operowych i w wielkich salach widowiskowych czy na stadionach sportowych. Jego produkcje miały zawsze masową widownię.

Książę bez talentu

Naprawdę nazywa się Maurice Jean Berger. Urodził się 1 stycznia 1927 roku w Marsylii z ojca Gastona, znanego intelektualisty i filozofa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 408

Spis treści
Zamów abonament