Kryzys wyobraźni i woli
Kryzys wyobraźni i woli
WIKTOR OSIATYŃSKI
RYS. JANUSZ KAPUSTA
Wiemy już, że jest źle i że niczego nie można zrobić. Teraz chciałbym się dowiedzieć, co można. Słyszę, że Trzecia Rzeczpospolita przeżywa kryzys. Mnie najbardziej rzuca się w oczy jeden wymiar kryzysu: kryzys psychologiczny, a może raczej kryzys percepcji.
Dużo podróżuję, i to nie tylko oglądam inne kraje, ale także w nich pracuję, załatwiam różne sprawy, spotykam się z ludźmi. Będąc za granicą, patrzę na Polskę z pewnym dystansem, a po powrocie mogę porównać to, co widzę, z tym, czego doświadczałem za granicą i w Polsce przed wyjazdem. Otóż z tej perspektywy kryzys w Polsce trudno dostrzec. Pod każdym niemal względem Polska wciąż znajduje się w bez porównania lepszej sytuacji niż wszystkie inne kraje przechodzące transformację w stronę demokracji i rynku, i to nie tylko kraje postkomunistyczne, oprócz Węgier i Czech, do których wydaje się podobna. Wciąż jeszcze w Polsce jest więcej zamożności, mniej nierówności i biedy, i bez porównania więcej wolności - osobistej, a także gospodarczej - niż w zdecydowanej większości tych krajów.
Kraj ludzi zadowolonych
Miasta są coraz czystsze i lepiej zadbane, wyrastają nowe domy, a coraz więcej starych jest odremontowywanych. Owszem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta