Żeby być łagodniej potraktowanym, trzeba spełnić sporo twardych warunków
Żeby być łagodniej potraktowanym, trzeba spełnić sporo twardych warunków
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Podstawowym wymogiem dobrowolnego poddania się odpowiedzialności karnej skarbowej jest to, by wina podatnika i okoliczności popełnienia przezeń przestępstwa lub wykroczenia skarbowego nie budziły wątpliwości. Sprawca musi też spełnić kilka trudnych warunków.
Podatnik, który nie stosuje się do przepisów podatkowych i oddał fiskusowi mniej, niż należało, albo nie wpłacił należności w terminie, musi liczyć się z koniecznością jej zapłaty z odsetkami. Naraża się też na odpowiedzialność karną skarbową. Dolegliwości mogą być mniejsze, gdy podda się jej dobrowolnie.
Możliwość skorzystania z instytucji dobrowolnego poddania się odpowiedzialności przewiduje ustawa z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (dalej: k.k.s.). Nie dochodzi wówczas do formalnego skazania, a podatnik zachowuje status niekaranego.
Idea jest taka, że sprawca wyrównuje uszczerbek finansowy, jaki poniósł skarb państwa wskutek jego czynu, ponosi dodatkowo pewną dolegliwość finansową, ale korzysta z dobrodziejstwa łagodniejszego potraktowania.
Przesłanki i istota dobrowolnego poddania się odpowiedzialności unormowane są w rozdziale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta