Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pamięć polska i pamięć żydowska

19 lipca 2003 | Plus Minus | IK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

HOLOKAUST I ANTYSEMITYZM

Pamięć polska i pamięć żydowska

IRENEUSZ KRZEMIŃSKI

Wydawałoby się, że po kilku falach debat i dyskusji na temat obozu w Oświęcimiu powinien umocnić się - zgodny ze świadectwem historycznym - obraz Auschwitz jako miejsca zagłady głównie Żydów

FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI

Problem antysemityzmu oraz stosunków polsko-żydowskich, szczególnie w XX wieku, a zwłaszcza w latach straszliwej wojny i okupacji Polski przez hitlerowskie Niemcy - to jeden z najważniejszych i budzących ogromne emocje tematów naszej wolności.

Przed dziesięciu laty ankietowe badanie przynosiło odpowiedź na pytania, jakie to postawy antysemickie rozpowszechnione są wśród Polaków, czym jest dość powszechne "nielubienie" Żydów i czy wynika ono ze szczególnego stosunku Polaków do nich, stosunku dającego się opisać jako konkurencja o to, który naród jest moralnie doskonalszy. Zarazem ankieta dotyczyła stereotypów narodowych i miała sprawdzić, w jakim stopniu, obok antysemityzmu, występuje bardziej ogólna niechęć do innych nacji, zwana ksenofobią.

W październiku 2002 roku powtórzyliśmy badanie z 1992 roku, nieco rozszerzając zakres pytań (projekt badawczy uzyskał grant z KBN, zrealizowany w OBTA...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2978

Spis treści
Zamów abonament