Broń się... dłużniku
Przedsiębiorca może dochodzić odszkodowania za doprowadzenie go do bankructwa
Broń się... dłużniku
Wyliczenie odszkodowania za spowodowanie bankructwa firmy nie jest łatwe. Jednak przy odpowiedniej determinacji można odzyskać od winowajcy zarówno wartość utraconego majątku, jak i korzyści, które przedsiębiorstwo mogło przynieść, gdyby nadal istniało.
- Jestem właścicielem firmy produkującej wyroby chemii gospodarczej i kosmetyki. Zbankrutowałem na skutek oszustw dużej sieci handlowej, mojego największego kontrahenta. Regularnie zaniżała ona należne płatności za dostarczane towary. Chcę wystąpić przeciwko sieci z pozwem o odszkodowanie za utratę firmy. Zamierzałem ją bowiem rozwijać, a po przejściu na emeryturę przekazać dzieciom. Proszę o wskazanie właściwej metody obliczenia wartości firmy, uwzględniając, że musi ją zaakceptować polski sąd - prosi czytelnik DOBREJ FIRMY.
Zgodnie z art. 471 kodeksu cywilnego (k.c.) dłużnik ma obowiązek naprawić szkodę wynikłą z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że jest ono następstwem okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności. To będzie podstawa prawna roszczeń, jakie czytelnik może wysuwać wobec nierzetelnego kontrahenta. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że problematyka odszkodowawcza jest skomplikowana i nawet wybitni znawcy przedmiotu zastrzegają w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta