Lepsze wielkostadne czy niskotowarowe
Produkcja wieprzowiny wciąż nie jest w Polsce biznesem
Lepsze wielkostadne czy niskotowarowe
Komisja Europejska prognozuje coroczny przyrost spożycia wieprzowiny do 18,6 mln t w 2010 r. To dobra wiadomość dla polskich hodowców trzody pod warunkiem, że zechcą uczynić z tej hodowli biznes. Konieczne są do tego nowe technologie, unijne standardy i właściwa organizacja produkcji. Zamiast tego dyskutuje się, jakie hodowle są lepsze - wiekostadne czy niskotowarowe.
Roczna produkcja wieprzowiny w państwach "15" z obecnych ok. 18 mln t ma dojść do 18,6 mln t w 2010 r., konsumpcja zaś w najbliższych latach wzrośnie najprawdopodobniej z 43,7 kg na osobę w 2002 r. do 45,3 kg.
W ocenie Komisji Europejskiej produkcja trzody chlewnej w Unii Europejskiej w 2003 r. wyniesie 201,7 mln szt. i może być nieznacznie mniejsza (-0,4 proc.) niż rok wcześniej. Największymi producentami są Niemcy z ponad 41,2 mln szt. rocznie, Hiszpania z 37,2 mln szt., Francja - 26,8 mln, Dania - 24,5 mln, praktycznie taka sama ilość jak w Polsce. Spadek produkcji notowany jest w: Grecji, Holandii i Wielkiej Brytanii.
W państwach Unii jest wysoka koncentracja chowu i na 1 gospodarstwo przypada średnio 92 sztuki, ale np. w Holandii jest to 655 sztuk, w Belgii, Danii i Wielkiej Brytanii ok. 500 szt., natomiast w Polsce 17 szt.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta