Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy spółdzielnia upada

02 września 2003 | Prawo | EB
źródło: Nieznane

Takie konsekwencje, jakie prawa członków

Gdy spółdzielnia upada

RYS. JACEK FRANKOWSKI

EWA BOŃCZAK-KUCHARCZYK

Przepisy o upadłości i przepisy o spółdzielniach mieszkaniowych wciąż nie są dostatecznie zharmonizowane, a część wydaje się wadliwa.

Po zmianach w ostatnich latach przepisów dotyczących spółdzielni mieszkaniowych, które przyniosły m.in. większe niż dotychczas zróżnicowanie praw do lokali, trudno członkom spółdzielni zorientować się w przysługujących im uprawnieniach. Gubią się zwłaszcza w ocenie tego, co czeka ich w razie upadłości spółdzielni. Sprawy im nie ułatwiają niejasność przepisów oraz nierówna, bo uzależniona od rodzaju prawa do lokalu, sytuacja prawna.

Różne skutki

Pod względem skutków, jakie upadłość spółdzielni mieszkaniowej przynosi członkom, można ich podzielić na siedem zasadniczych grup:

  • tych, którzy nie mają jeszcze żadnych praw do lokalu i nie rozpoczęli wpłacania wkładów budowlanych lub mieszkaniowych,

  • tych, którzy zawarli umowę o budowę lokalu i rozpoczęli wpłacanie wkładu mieszkaniowego, ale dopiero czekają na ustanowienie spółdzielczych lokatorskich praw do lokalu mieszkalnego,

  • dysponujących lokatorskim
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3015

Spis treści
Zamów abonament