Interpretowanie interpretacji
Interpretowanie interpretacji
MONIKA MUCHA
Kwestia wydawanych przez urzędy statystyczne tzw. interpretacji w klasyfikowaniu towarów i usług oraz opłat pobieranych za ich wydanie wzbudziła w lutym oburzenie zarówno czytelnika, jak i redakcji "Rzeczpospolitej". Jednak problem został w zasadzie tylko zasygnalizowany. Należałoby się zastanowić, czy jest podstawa prawna do żądania tych opłat.
Zgodnie z art. 40 ust. 1 - 3 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. nr 88, poz. 439 z późn. zm.; dalej: ustawa) prezes Głównego Urzędu Statystycznego, w porozumieniu z właściwymi naczelnymi organami administracji państwowej, opracowuje podstawowe do określenia przebiegu i opisu procesów gospodarczych i społecznych, standardowe klasyfikacje i nomenklatury, relacje między nimi oraz ich interpretacje. Standardowe klasyfikacje i nomenklatury wprowadza Rada Ministrów w rozporządzeniu. Stosuje się je w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.
Na podstawie art. 40 ust. 1 prezes GUS wydał komunikat z 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta