Rewolucja w przetargach
Nieprawidłowości w kontraktach na budowę dróg
Rewolucja w przetargach
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce radykalnie zmienić warunki przetargów na projektowanie i budowanie dróg oraz nadzór inwestorski. W ten sposób zamierza wyeliminować błędy i nieprawidłowości szacowane na kilkadziesiąt milionów złotych.
Brak jest dokładnych danych, jakie koszty mogła ponieść Generalna Dyrekcja z tytułu uznanych roszczeń wykonawców. Można jedynie je szacować. Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych wartość kontraktów publicznych w trakcie ich realizacji może być zwiększona o 20 proc. W tym roku GDDKiA podpisała kontrakty dofinansowane przez fundusz ISPA na łączną kwotę 209 mln euro. Zakładając najbardziej niekorzystną dla Generalnej Dyrekcji sytuację, czyli maksimum roszczeń i ich całkowite uznanie, kwota ta w odniesieniu do kontraktów współfinansowanych z ISPA mogłaby wynieść maksymalnie 41,8 mln euro. Zbigniew Kotlarek twierdzi jednak, że łączna skala uznawanych roszczeń jest znacznie mniejsza.
Generalna Dyrekcja zapewnia, że nie zamierza - wprowadzając nowe specyfikacje określające warunki realizacji inwestycji - utrudnić mniejszym firmom dostępu do kontraktów, a jedynie chce wyeliminować z gry nierzetelne podmioty. Według dyrektora Zbigniewa Kotlarka,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta