Wypędzeni dyktują warunki pojednania
Uroczystości z okazji Dnia Stron Ojczystych
Wypędzeni dyktują warunki pojednania
Jestem, więc piszę - Maciej Rybiński: Naprawianie feldmarszałka
Do europejskiego dialogu w sprawie upamiętnienia wypędzeń i przymusowych przesiedleń narodów nawoływał podczas uroczystości Dnia Stron Ojczystych prezydent Niemiec Johannes Rau. Uroczystości zorganizował Związek Wypędzonych (BdV).
Prezydent Rau opowiedział się za realizacją ubiegłorocznej uchwały Bundestagu. Nawołuje ona do dialogu europejskiego, ale też uznaje potrzebę utworzenia stałej placówki poświęconej wypędzeniom. Rau nie wypowiedział się jednak jasno na temat jej lokalizacji.
Niemiecki prezydent oznajmił, że do udziału w dyskusji "powinni zostać zaproszeni wszyscy i nikt nie powinien mieć prawa weta. Nikt nie może też sądzić, że ma prawo milczeć na temat tego, co się wydarzyło". Jego zdaniem nie może być mowy o "wzajemnym przypisywaniu sobie winy" ani o "zgłaszaniu wzajemnych roszczeń materialnych". Jego wystąpienie było nad wyraz wyważone i pojednawcze.
Sobotnia uroczystość wypędzonych w berlińskiej Operze Komicznej upłynęła w atmosferze żądań BdV utworzenia wspieranego oficjalnie przez państwo Centrum przeciwko Wypędzeniom w Berlinie. Erika Steinbach, szefowa związku, odczytała posłanie Jana Pawła II podpisane przez arcybiskupa Leonarda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta