Vademecum Rzeczpospolitej: Z ryzykiem świadomym i minimalnym; Kawalerka dla studenta; To tylko przykład - Wzór umowy najmu
Z ryzykiem świadomym i minimalnym Spis treści
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
Nie ma dla właścicieli korzystnych umów najmu. Korzystnych, czyli takich, które w krótkim czasie pozwolą usunąć lokatora, który nie wywiązuje się z umowy i na przykład nie płaci. Ale jeżeli już się decydujemy wynająć komuś mieszkanie, starajmy się maksymalnie zabezpieczyć swoje interesy w ramach istniejącego, choć niedoskonałego prawa. O interesy lokatora zadbała ustawa.
W przepisach żadnych szczegółowych zasad sporządzania umów najmu nie znajdziemy, aczkolwiek warto wiedzieć, że kwestie najmu reguluje kodeks cywilny (art. 680 do 692). Z tymi przepisami, jak również ustawą o ochronie lokatorów warto choć pobieżnie się zapoznać i tak przygotować umowę, aby uwzględniała interesy obu stron. Doradzalibyśmy skorzystanie z pomocy prawnika; najlepiej takiego, który prowadzi agencję pośredniczącą w najmie. Ale nawet korzystając z pomocy profesjonalisty - zainteresujmy się przepisami i przejrzyjmy chociaż jeden przykładowy wzór umowy najmu.
Diabeł tkwi w szczegółach
Zanim właściciel lokalu podpisze umowę, powinien sprawdzić przyszłego lokatora: poprosić o jego ostatni adres, o udostępnienie adresu stałego zameldowania, a nawet - o zaświadczenie o zatrudnieniu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta