W areszcie po odroczeniu rozprawy
Prosto ze Strasburga
W areszcie po odroczeniu rozprawy
Michel Kemmache, oskarżony o "współdziałanie przy sprowadzaniu i posługiwaniu się na terytorium Francji sfałszowanymi banknotami", pozostawał na wolności nie mając nawet dozoru sądowego. W przeddzień rozprawy przed sądem przysięgłych umieszczono go w areszcie w Nicei. Jeden ze współoskarżonych zwrócił się do sądu z prośbą o odroczenie rozprawy, aby umożliwić obrońcy zapoznanie się z aktami. Kemmache przyłączył się do wniosku, domagając się jednocześnie zwolnienia z aresztu. Trzeci z oskarżonych chciał, aby osądzono go niezwłocznie. Sąd przysięgłych zgodził się na osądzenie oskarżonych oddzielnie i odroczenie, odmówił natomiast wypuszczenia Kemmache na wolność.
Kilka tygodni później Wydział Oskarżeń Sądu Apelacyjnego w Aix-en-Provence zarządził zwolnienie Kemmache, jeśli wpłaci 800 tys. franków (ok. 150 tys. dol. ) kaucji. Po wpłaceniu pierwszej raty kaucji wyszedł na wolność. W kwietniu 1991 r. został skazany na 11 lat więzienia, potem karę zmniejszono do 9 lat.
W skardze do Europejskiej Komisji Praw Człowieka Kemmache zarzucił, iż utrzymywanie wobec niego tymczasowego aresztowania mimo podjęcia przez sąd przysięgłych decyzji o odroczeniu rozprawy, było naruszeniem art. 5 ust. 1 (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego) oraz art. 6 ust. 1 (prawo do rzetelnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta