Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piłsudski bis

25 lutego 1995 | Plus Minus | MU

Piłsudski bis

Bez wspólnego języka

Rozmowa z prof. Andrzejem Garlickim

Część osób z otoczenia prezydenta oraz niektórzy publicyści stawiają niemal znak równości między Lechem Wałęsą i Józefem Piłsudskim. Widzi pan podobieństwo między obu politykami?

Nie dostrzegam żadnego. Są to zupełnie inni ludzie i inne kariery polityczne, do których doprowadziły całkowicie różne drogi życiowe. Poczynając już choćby od tego, że Wałęsa jest symbolem kariery robotnika, a Piłsudski zawsze bardzo podkreślał swe korzenie polskiego szlachcica z Litwy. I jakkolwiek Piłsudski był jednym z twórców i przywódcą Polskiej Partii Socjalistycznej, to nigdy nie uważał się za przedstawiciela klasy robotniczej. A są i dalsze różnice. Piłsudski, mimo że nie miał formalnych studiów wyższych, był człowiekiem bardzo wszechstronnie wykształconym. Był samoukiem, który przeczytał olbrzymią liczbę książek i obcował z nimi na co dzień. Weźmy choćby jego stosunek do poezji Słowackiego. W przeciwieństwie do znacznej części Polaków nie lubił Mickiewicza, natomiast zakochany był w Słowackim, którego czytał i który był cały czas obecny w jego świadomości. Prezydent Wałęsa jest zupełnie innym typem osobowości, o innym sposobie myślenia i innym systemie wartości.

Co więc odpowiedzieć tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 414

Spis treści
Zamów abonament