Jak spierać się z kontrolą skarbową
Sądowa wykładnia
Jak spierać się z kontrolą skarbową
Urząd kontroli skarbowej może -- w myśl art. 26 ust. 1 ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. nr 100, poz. 442 z późn. zm. ) -- wydać decyzję ustalającą wysokość podatku należnego od kontrolowanego. Wynik kontroli może też ograniczać się do ustaleń i wniosków wskazujących stwierdzone nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji lub ewidencji i ustalenia sposobu ich usunięcia.
Jeśli w wyniku kontroli ustalono wysokość podatku, podatnik może w ciągu 14 dni od doręczenia wyniku kontroli zażądać skierowania sprawy na drogę zwykłego postępowania podatkowego, czyli rozpatrzenia jej przez urząd skarbowy. Jeżeli z tego uprawnienia nie skorzysta, wynik ten ma taki sam skutek jak decyzja organu podatkowego (urzędu skarbowego) w sprawie wymiaru podatku. Nie oznacza to, że jest niepodważalny. Może być, zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy, wzruszony w jednym z przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego trybów pozwalających na obalenie ostatecznych decyzji administracyjnych, tj. wskutek wznowienia postępowania, uchylenia, zmiany lub stwierdzenia nieważności decyzji, ale tylko wówczas, gdy określa wysokość podatku.
Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 20 stycznia 1993 r. (sygn. akt III SA 7/ 93) ,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta