Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarazki dżumy

25 lutego 1995 | Plus Minus | AK

Literatura antysemicka po hebrajsku

Zarazki dżumy

Wiadomość o ukazaniu się książki Adolfa Hitlera "Mein Kampf" w języku hebrajskim, nakładem uniwersyteckiego wydawnictwa Akademik w Jerozolimie, wywołała ożywioną dyskusję w Izraelu nie tylko w odniesieniu do tego tytułu, ale dotyczącą problemu o wiele szerszego: czy należy wydawać w języku hebrajskim i w ogóle w Izraelu literaturę antyżydowską.

Icchak Cur, dyrektor oficyny która wydała dzieło Hitlera, ujawnił, że edycję "Mein Kampf" poprzedziły długie narady i dyskusje w kierownictwie wydawnictwa, które zasięgało także opinii na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Po wymianie zdań zadecydowano, że w żadnym wypadku nie wolno spełniać roli cenzorów, ustalających, co studentom i historykom wolno czytać, a czego nie.

Podobnego zdania jest członek Knesetu Abraham Hirszenson, który stoi na czele organizowanego co roku w Polsce "marszu żywych", dla uczczenia pamięci ofiar hitlerowskiego ludobójstwa. Uważa on, że nie tylko należy taką literaturę wydawać, ale nawet więcej -- zaznajomienie się z treścią "Mein Kampf" powinno stanowić część programu szkolnego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 414

Spis treści
Zamów abonament