Łobuz z Budapesztu
Heretycy nauki
Łobuz z Budapesztu
W tym roku obchodzona jest 100 rocznica śmierci francuskiego chemika i mikrobiologa Louisa Pasteura, jednego z najsłynniejszych naukowców, który wykazał, że choroby zakaźne wywołują drobnoustroje. Nieco wcześniej antyseptykę wprowadził do chirurgii angielski lekarz, Joseph Lister. Wciąż jednak niewiele osób wie, że już na długo przed nimi nikomu nie znany lekarz, Ignacy Filip Semmelweis, starał się przekonać swych kolegów, by myli ręce i instrumenty, by nie przenosili na ludzi "infekcji" z zewnątrz. Poza kilkoma specjalistami nikt nie chciał go słuchać! Jego poglądy wyśmiewali ówcześni koryfeusze medycyny europejskiej. Uważali go za wariata. Tymczasem z głupoty lekarzy umierały tysiące młodych ludzi, mimo że domyślano się, jaka jest przyczyna ich zgonu. Wystarczyła jedynie odrobina dobrej woli, by pacjenci uniknęli śmierci.
To pouczająca historia, która nic nie straciła na aktualności. Jak napisał przed ponad 50 laty znany popularyzator medycyny, Paweł de Kruif, nie chcę umrzeć i zastanawiam się, czy wobec tego przykładu zaniedbanej prawdy, której rzecznikiem był Semmelweis, trzeba nam więcej wiedzy, czy też uczciwego zastanowienia się na tym, co jest już znane. Inni mogą powiedzieć, że jest to smutne ostrzeżenie dla wszystkich, których zdrowie i życie zdane jest na opiekę lekarzy, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta