Pełne odszkodowanie za błędy władzy
Pełne odszkodowanie za błędy władzy
RYS. PAWEŁ GAŁKA
IZABELA LEWANDOWSKA
Ograniczenie rekompensaty za skutki niezgodnych z prawem decyzji władz do wysokości rzeczywistej szkody jest niezgodne z konstytucją. W ciągu miesiąca od ogłoszenia tego wyroku Trybunału Konstytucyjnego można wystąpić o wznowienie spraw administracyjnych oraz podatkowych i domagać się wyrównania także utraconych korzyści. Wyrok zapadł 23 września, opublikowano go 30 września, wiec ten termin upływa z końcem października.
Jednak nie każdy, kto odniósł szkodę wskutek błędnej decyzji władzy publicznej, może żądać z powołaniem się na art. 160 k.p.a. lub art. 260 ordynacji podatkowej , wznowienia sprawy i domagać się rekompensaty obejmującej także utracone korzyści.
Tylko za najpoważniejsze uchybienia w decyzji
Chodzi o szczególnie rażące uchybienia przy jej wydaniu, potwierdzone potem w decyzji stwierdzającej nieważność albo uchylającej wskutek wznowienia decyzję rażąco naruszającą prawo. Tylko bowiem unieważnienie lub uchylenie decyzji otwiera drogę do żądania odszkodowania za szkody poniesione wskutek bezprawnych działań władzy. Tak samo traktowane są decyzje, których stwierdzenia nieważności albo uchylenia odmówiono z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta