Vademecum Rzeczpospolitej: Jak obliczać wynagrodzenia. Pytania i odpowiedzi dotyczące należności za podróż służbową; Pytania i odpowiedzi dotyczące opodatkowania i oskładkowania różnych wygrodzeń pracowniczych
Bożena Wołek,
naczelnik w Departamencie Wynagrodzeń w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej
Co oznacza sformułowanie "bezpłatne całodzienne wyżywienie", użyte w przepisach o krajowych podróżach służbowych? Czy zawsze chodzi o trzy posiłki w ciągu dnia?
Kwestię tę należy rozpatrywać na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. nr 236, poz. 1990). Zgodnie z jego § 4 ust. 3 pkt 2 pracownikowi nie przysługują diety na zwiększone potrzeby żywieniowe, jeżeli pracodawca zapewnia mu podczas krajowej delegacji służbowej bezpłatne całodzienne wyżywienie. Generalnie chodzi o trzy posiłki dziennie: śniadanie, obiad i kolację. Jeżeli więc pracownik ma zapewniony pobyt z takim całodziennym wyżywieniem, nie trzeba mu wypłacać tych diet.
Podstawa prawna: § 4 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta