Vademecum Rzeczpospolitej: Jak obliczać wynagrodzenia. Rozdział III-VI: Wynagrodzenie za czas choroby; Za przepracowaną część miesiąca; Za godziny nadliczbowe; Za urlop wypoczynkowy
Wynagrodzenie za czas choroby Spis treści
KRYSTYNA TYMOREK
Za czas niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej łącznie do 33 dni w roku pracownik otrzymuje od pracodawcy wynagrodzenie. Zasiłek chorobowy należy się dopiero od 34. dnia. Pierwszy dzień każdej niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej nie dłużej niż 6 dni jest bezpłatny; pracownik nie dostanie za niego żadnego wynagrodzenia. Odnosi się to zarówno do pracowników sektora publicznego, jak i prywatnego, i to bez względu na wielkość zatrudnienia w firmie. Ograniczenie to nie dotyczy natomiast wypłaty zasiłków chorobowych.
Aby uzyskać wynagrodzenie za czas choroby, pracownik musi mieć za sobą 30-dniowy staż ubezpieczenia chorobowego, czyli tzw. okres wyczekiwania. Nie wymaga się go, gdy niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Trzeba go natomiast "zaliczyć", gdy pracownica zachorowała podczas ciąży. Przypadającej w okresie wyczekiwania choroby nie uwzględnia się w owych 33 dniach w roku, za które pracownik uzyskuje wynagrodzenie z zakładu pracy.
Do okresu wyczekiwania zalicza się okres poprzedniego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między jego zakończeniem a powstaniem obecnego ubezpieczenia nie przekracza 30 dni, lub przekracza, ale była spowodowana urlopem bezpłatnym czy wychowawczym albo odbywaniem czynnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta